Pri preklade textov je dôležitý aj rozsah strany

Normostrana? Veľa laikov ani nevie, čo to vlastne znamená. Pre ľudí, ktorí pracujú v oblasti copywritingu, tvorby textov, SEO či pre prekladateľov, je však normostrana akousi základnou mantrou. Pri preklade či tvorbe textov je totiž ich dostatočný rozsah mimoriadne dôležitý. Prekladatelia si pri nich musia dávať pozor, aby dodržali predpísaný rozsah. A takisto si podľa počtu normostrán účtujú platby za preklady od ľudí, ktorí si ich objednali. Napríklad, sadzba za normostranu je päť eur, tak ak prekladateľ preloží päť normostrán, dostane 25 eur.

 

computer-313840_640

 

Koľko znakov má normostrana

Normostrana spočíva v 1800 znakoch textu vrátane medzier. Pokiaľ len začínate v oblasti copywritingu či prekladu, tak si počet znakov jednoducho môžete skontrolovať v textovom editore. Nie je to nič komplikované, je to len otázka niekoľkých sekúnd. V rámci programu Word si stačí pozrieť okienko „Revízia“ a tam aj počet znakov. Výhodné je, že normostrana reálne odzrkadľuje rozsah textu, a teda aj s medzerami.

Prekladatelia si podľa normostrán účtujú

Ako sme už spomínali vyššie, tak počet normostrán je základom pre účtovanie služieb prekladateľov. Počet znakov v normostrane je 1800, a týka sa aj medzier. Samozrejme, pri prekladoch je dôležité aj to, o aký preklad sa jedná. Napríklad pri úradnom preklade potrebuje prekladateľ certifikát, takže logicky bude úradný preklad drahší než klasický.

Preklady na internete

A ak máte vy záujem o preklad, tak stačí využiť internet. V súčasnosti pôsobia na internete viaceré prekladateľské agentúry, ktorých služby môžete využiť. Ak teda potrebujete nejaký preklad, tak stačí kliknúť na web, poslať text, zaplatiť a potom máte preklad k dispozícii. A podľa toho, koľko normostrán text obsahuje, aj zaplatíte prekladateľskej agentúre.