Pár rád pred viazaním diplomovej práce

Máte už po urputnom boji napísanú diplomovku a posledným krokom, ktorý vám ostáva je jej zviazanie? Tak dnešný článok bude hlavne pre vás, pretože si v ňom prezradíme pár praktických rád, ktoré by sa vám mohli hodiť pred viazaním diplomovej práce.

Tlač

Väčšina škôl vyžaduje jednostrannú tlač. Ak máte obrázky a iné farebné časti, oplatí sa vám oddeliť farebné strany do zvláštneho súboru a nechať vytlačiť zvlášť. Tlač vás tak vyjde lacnejšie, pretože vám nebudú účtovať všetky strany ako farebné.

Okraje a číslovanie strán

Na zviazanie diplomovej práce stačí okraj 3cm na chrbtovej strane a 2,5cm na všetkých ostatných stranách. Číslovanie strán sa najčastejšie vkladá do stredu zápätia. Úvodné stránky sa zvyčajne nečíslujú.

Väzba

Školy vyžadujú viazanie diplomových prác do pevných dosiek so zlatým alebo strieborným razením. Zistite si vopred, čo má byť vytlačené na titulnej strane a chrbte vašej záverečnej práce.

Cena väzby

Cena viazania diplomovej práce sa líši nielen od spracovateľa, ale záleží aj na tom, ako rýchlo ju potrebujete mať hotovú. Ak vám to neponáhľa a počkáte pár dní, tak vás to vyjde zhruba na 7eur. Naopak, ak ju potrebujete mať do 24 hodín, tak si zvyčajne priplatíte 3e, na počkanie si priplatíte 16e.

Cena tlače

K cene viazania diplomovej práce si treba pripočítať aj sumu za tlač stránok. Tie si môžete vytlačiť aj sami a priniesť do prevádzky, kde vám ich už len zviažu alebo ich necháte vytlačiť priamo tam.

Objednávka on-line

Objednať on-line alebo zabehnúť na prevádzku? Oboje má svoje výhody. Pri on-line objednávke ušetríte čas aj jednu cestu. Na prevádzke sa vám venujú ľudia, ktorí robia s diplomovkami denne a môžu vám poradiť.

Pred samotným viazaním diplomovej práce je dobré si ju ešte viackrát prekontrolovať. Aby ste potom nezistili, že tam máte niečo zle alebo naopak, že potrebujete ešte niečo doplniť. V takých prípadoch treba diplomovku rozviazať, opraviť a znova zviazať. To všetko stojí samozrejme peniaze navyše.