Na profile plastového okna záleží

Pri výbere plastových okien by ste nemali hľadieť len na cenu, ale aj na jeden dôležitý parameter. Tým parametrom je trieda plastového profilu. Čo konkrétne máme na mysli, a prečo je to tak dôležité, si povieme v dnešnom článku.

Rozdelenie profilov do tried

Podľa normy na plastové profily pre výrobu okien a dverí sa profily rozlišujú podľa hrúbky pohľadovej steny plastového profilu na triedy A, B a C. Najširšou stenou disponuje trieda A (2,8mm). Na našom trhu je najčastejšie používaná trieda B s hrúbkou 2,5mm. Najmenšiu hrúbku ma trieda C a to 2,5mm.

Silnejšie zvary

Poviete si, ale veď tie tri milimetre sú zanedbateľný rozdiel, ktoré nemôžu hrať žiadnu rolu. Ale hrajú. A veľkú, najmä pri osadení. Vďaka použitiu väčšieho množstva materiálu pri triede A je rovina zvarov väčšia o 10 až 15% ako pri rozmerovo rovnakých profiloch triedy B. O triede C sa baviť ani nebudeme.

Vyššia pevnosť v rohoch

Profily triedy A majú okrem silnejších zvarov aj vyššiu pevnosť v rohoch, a to zhruba o 15 až 20% v porovnaní s profilmi triedy B. Výhodou takýchto silnostenných profilov plastových okien Bratislava je okrem lepšej stability aj ich dlhšia životnosť.

Vyššia pevnosť šrubových spojov

O tri milimetre hrubšie plastové profily spadajúce do triedy A dosahujú vyššie hodnoty aj pri pevnosti šrubových spojov. Tie hrajú dôležitú úlohu pri posudzovaní bezpečnosti a celkovej spoľahlivosti plastových okien Bratislava.

Vyššia ohybová tuhosť

Väčšia hrúbka profilu plastového okna Bratislava vykazuje lepšie hodnoty aj pri ohybovej tuhosti okien. Profily triedy A vykazujú o 10% väčšiu odolnosť pri nápore vetra a až o 25% vyššiu odolnosť pri zaťažení vlastnou váhou plastového okna alebo zasklenia, než profily triedy B.

Ako vidíte tri milimetre nie sú žiadne hore, ale rozhodujú o kvalite a životnosti plastového okna. Aj keď plastové okná s profilom triedy A sú drahšie, rozhodne sa oplatí do nich investovať.