Michal Suchoba radí, ako sa vyhnúť častým startup chybám

Michal Suchoba radí, ako sa vyhnúť častým startup chybám

Startupy nie sú až tak nevídané, ako by sa mohlo zdať. Už takmer každý druhý človek plný nápadov a ideálov si môže nejaký ten startup vytvoriť. Nie všetci ho však privedú do úspešného konca, na ktorom ich čaká profit. Akých najčastejších chýb sa „startupisty“ dopúšťajú?

1.  Skvelý nápad, slabá realizácia

Množstvo ľudí má naozaj inovatívne, originálne nápady, ktoré treba už len nejakým spôsobom rozbehnúť. Tam však mnohí končia. Nevedia totiž, ako na to. Uvedomte si, že nestačí iba znalosť trhu a vášho cieľového publika. Musíte vedieť aj čo-to o vašej konkurencii a najmä mať predstavu o tom, ako sa na trh dostanete. Čo je pre vás esenciálne je dôkladný plán.

2.  Nedostatočná škálovateľnosť

Jedným z charakteristík startupu je jeho škálovateľnosť. Ak v nej zlyhávate, nemáte šancu. Startup jednoducho musí byť flexibilný, pripravený reagovať na akúkoľvek zmenu a musí sa jej vedieť prispôsobiť. Nemáme na mysli, aby ste celý váš startup menili, ale musíte byť pripravení na to, že nie všetko môže ísť presne podľa vášho premysleného plánu.

3.  Nech je to čo najlepšie! Veď máme čas.

Ďalšia hlúposť. Je jasné, že každý startupista chce, aby bol jeho produkt čo najdokonalejší, najlepší a najkomplexnejší. Ak však budete stále niečo meniť a vylepšovať, je celkom možné, že vám miesto na trhu niekto jednoducho ukradne a predbehne vás. Uvedomte si, že váš produkt nemusí byť dokonalý a vylepšovať ho môžete aj po tom, ako sa dostane do povedomia.

4.  Priskoro hádžete flintu do žita

Uviedli ste svoj produkt a nedosiahli ste také výsledky, aké ste predpokladali a o akých ste snívali. Nemáte dostatok klientov, investora… Hlavne nepodliehajte panike. Môže sa to stať komukoľvek. Práve tu však mnoho startupov končí a vzdáva sa. Nevyšlo nám to okamžite, nemá v tom význam pokračovať. Nebuďte aj vy jedným z nich a snažte sa aj naďalej. Trpezlivosť predsa ruže prináša.

5.  Síce ste partia kamarátov, ale nie ste dobrí businessmani

Tím je okrem produktu pravdepodobne to najhlavnejšie. Váš nápad a produkt môžu byť síce excelentné, ale, ak okolo vás stojí nesprávna skupina ľudí, nikdy úspech nedosiahnete. Celkom stačí, ak si hoc iba jeden z vás neplní svoje povinnosti natoľko, ako by ste si to všetci želali a už váš startup stráca na kvalite. Takisto často práve netrpezlivý tím môže za to, že vás startup skončí predčasne. Pri tvorbe vášho tímu sa neriaďte emóciami, ale hlavou.

Ak vám ani toto krátke poradenstvo nestačí a potrebujete možno aj finančnú výpomoc a nielen pár dobrých rád, skúste sa možno obrátiť na Michala Suchobu z fondu Miller Invest. Práve tu vám dokážu pomôcť s problémami okolo vášho startupu a takisto aj s prípadným nedostatkom kapitálu.