Čo ste o hebrejčine doteraz nevedeli

Hebrejčina, jazyk, s ktorým sa asi väčšina z nás doteraz osobne nestretla, a ak v najbližšom čase neplánujete cestu napr. do Izraela, asi skôr ani nestretne. Hovorí ním však asi 9 miliónov ľudí, z toho najviac, asi 5 miliónov, v Izraeli.

 

jerusalem-1712855_640

 

Hebrejčina využíva na zápis hebrejské písmo a patrí do skupiny afroázijských jazykov, špecifickejšie k jazykom semitským. Označuje v súčasnosti najmä novohebrejčinu, ktorá sa vyvinula zo starohebrejčiny a v súčasnej dobe majú na ňu zásadný vplyv indoeurópske jazyky.

Špecifickou hebrejčinou je biblická hebrejčina a ide o najstarší spisovný typ jazyka. Práve týmto typom, ako už názov naznačuje, bola napísaná Biblia. Okrem tohto typu existovalo počas jej asi tritisícročného vývinu hneď niekoľko ďalších vetiev, niektoré z nich aj slepé, jedným takýmto typom boli napísané napr. známe Zvitky od Mŕtveho mora.

Zaujímavé je, že jazyk sa zapisuje sprava doľava, teda úplne opačným smerom, ako sme zvyknutí my. Obsahuje tiež najmä spoluhlásky, samohlásky sú zväčša nahrádzané špeciálnymi značkami.

Veľa jazykových výpožičiek môžeme nájsť aj v jazyku jidiš, ktorým hovoria najmä Židia.

Ak sa o hebrejčinu zaujímate, určite vás poteší, že existujú kurzy aj na Slovensku, kde sa tento jazyk môžete naučiť. Dostupné sú tiež online slovníky. Pripraviť sa však treba na neľahké štúdium, ide, jednoducho, o odlišný typ jazyka.

Ak hebrejčinu vyštudujete, určite sa nemusíte báť, že by ste nezohnali prácu. Uplatniť sa môžete napr. aj ako translatológovia alebo tlmočníci hebrejčiny, jazyk sa vám tiež zíde napr. aj pri archeológii či skúmaní historických prameňov.

Zdroje: wikipedia, delet.sk