Ako delíme počítače?

Ako delíme počítače?

Aj keď to laikovi na prvý pohľad nepripadá, výber počítača nie je zase až tak zložitý. Stačí mať prehľad o šiestich základných stavebných prvkoch PC. Možno oveľa väčšiu prácu dá ujasniť si, čo od počítača chceme.

Pri výbere počítača zohráva veľkú úlohu pohľad na výkon v pomere k cene a v posledných rokoch je čím ďalej tým viac dôležitejší aj dizajn. Rozlišujeme tieto základné dizajnové rozdelenie počítačov.

Desktop  

Klasická krabica, napríklad aj dizajnovo upravená, ktorá ponúka dostatok priestoru pre najvýkonnejšie komponenty.

All-in-one

Počítač v monitore. Ponúka úsporu priestoru, ale je to vopred nakonfigurovaný stroj, ktorý je doslova prilepený na zadnú časť monitora a tvorí s ním jeden celok. Podobne ako u notebookov možno len ťažko meniť komponenty.

Table-top PC

Rovnaká konštrukcia, ako u All-in-one, len s pridanou batériou, ktorá udrží systém nejakú dobu v chode. Vyznačuje sa menšími mierami a jednoduchou prenositeľnosťou.

Mini PC

Malé PC, ktoré možno nechať položené na stole, kde zaberá minimum priestoru. Využíva špeciálne zmenšené komponenty. Býva dodávané s niektorými základnými komponentmi. Ak počítate s väčším výkonom, budete musieť väčšinou počítať aj s trochu väčším hlukom. Je to jednoducho dané tým, že z malej skrine nie je tak jednoduché zvyškové teplo odvetrať.

Stick / Micro / HDMI PC

Do kategórie Mini PC patria aj tieto miniatúrne prístroje, ktoré majú rozmery väčšej USB pamäte. Majú integrovaný HDMI port, ktorým sa pripojí do USB zbernice na televízore alebo monitore. Vyznačujú sa malým výkonom.

Ak už stojíte pred kúpou počítača, dobre si premyslite, na čo ho budete používať. Lebo ak potrebujete počítač napríklad, do kancelárie, tak budete potrebovať klasické PC alebo all in one, a nie napríklad Mini PC.