Aké typy úverov poznáme

Aké typy úverov poznáme
Chcete si zobrať úver, ale stále v tom nemáte jasno. Ak sa neviete rozhodnúť, aký druh úveru by bol pre vás najideálnejší, prečítajte si následujúcu charakteristiku. Úvery u nás často spájame pod pojmom pôžičky. Delíme ich na viac druhov, záleží však od účelu, na ktorý peniaze potrebujete.
Účel pôžičky je veľmi dôležitý, nakoľko prvým a najzákladnejším rozdelením úverov sú účelové a bezúčelové úvery.

Účelové úvery

Prvotnou službou, ktorú ponúkajú banky, sú účelové úvery. To znamená, že presne doložíte na čo peniaze potrebujete. Podľa toho je bankou zhodnotené riziko a ďalšie faktory. Potom vám banka poskytne peniaze na daný účel.

Bezúčelové úvery

Druhou z možností sú obľúbené bezúčelové úvery. Sú to spotrebné úvery určené na čokoľvek. Znamená to, že banka sa vôbec nestará na čo peniaze potrebujete. Žiadateľ bezúčelového úveru len predloží potrebné doklady a dokumenty.

Špeciálne druhy úverov

Kontokorektné úvery

K špeciálnym druhom úverov patria napríklad kontokorektné úvery, ktoré fungujú tak, že na účte môžete ísť do mínusu. To znamená, že na účte nemusíte mať žiadne peniaze, no platiť kartou a vyberať peniaze môžete aj tak. Za každý deň, kedy ste v mínuse, tak platíte úroky.

Revolvingový úver

Ďalším úverom je revolvingový úver. Ten funguje ako obnoviteľný. To znamená, že ak si úver splatíte, môžete si zobrať presne taký istý s rovnakými podmienkami znovu.

Hypotekárny úver

Hypotéky a hypotekárne úvery sú účelové úvery poskytované na investície do nehnuteľností. Ak sa práve rozhodujete o kúpe bytu, domu alebo pozemku môžete ho zafinancovať pomocou hypotéky, ktorá nato slúži.
Ak už viete aký úver bude pre vás ten najvýhodnejší, je na rade vybrať spoločnosť, ktorá vám úver poskytne. Na trhu je dnes mnoho bankových, ale aj nebankových spoločností. Pri bankových spoločnostiach máte istotu ponúkaných služieb, kde aj od žiadateľa úveru požadujú informácie. Pri nebankových spoločnostiach je isté, že peniaze dostanete ihneď, no riziko je väčšie v tom, že vôbec nemusí ísť o overenú spoločnosť.