Tieto zložky môžete očakávať v gaineroch

11-268x206Plánujete začať užívať gainer, no okrem očakávaných účinkov máte aj trochu obavy, pretože nepoznáte jeho zloženie? V dnešnom článku sa na zloženie gainerov pozrieme a povieme si, ktoré látky musí obsahovať, ktoré by mal, a ktoré by naopak nemal.

Základ sú sacharidy a bielkoviny

Každý gainer sa musí skladať z bielkovín a sacharidov. Kvalitný gainer obsahuje množstvo živočíšnych bielkovín, ktorých dĺžka vstrebávania je rozdielna, vďaka čomu je zabezpečené postupné a dlhotrvajúce vstrebávanie bielkovín. Kvalitný gainer by mal obsahovať minimálne 15% bielkovín, aby zaistil telu okrem kalórií v podobe sacharidov aj bielkoviny, ktoré budú využité na budovanie svalovej hmoty.

Vítaný je kreatín a ďalšie

Mali by ste oceniť, ak gainer obsahuje aj kreatín, ktorý pomáha získať väčšiu silu, ako aj väčšie svaly. Je fajn, ak gainer obsahuje aj kofeín, taurín či arginín, ktoré oceníte a využijete v pred tréningovom období.

Ani vitamíny a minerály nie sú na zahodenie

Je pomerne bežné, že v obsahu gainerov nájdeme aj vitamíny a minerály. Hoci ich v jednej dávke gaineru nie je toľko ako je odporúčaná denná dávka, tak aspoň čiastočne nahrádzajú látky, ktoré by boli inak prijaté v klasickej pevnej strave.

Niektorí uvítajú aj tráviace enzýmy

Tí, ktorí majú problémy s citlivým trávením uvítajú gainery, ktoré obsahujú aj tráviace enzýmy. Tieto enzýmy však neobsahujú všetky gainery. No to neznamená, že ak tieto enzýmy nenájdeme v zložení gaineru, ide o nekvalitný gainer.

Ďakujem, laktóza nie

Neželanou, no častou zložkou gainerov je laktóza vo veľkom množstve. Laktóza je pre náš organizmus ťažko stráviteľná, a preto neželaná. Čím viac laktózy gainer obsahuje, tým je nekvalitnejší.

Zo zloženia gaineru je jasné, že sa nemusíte báť žiadnych nežiadúcich účinkov. Podľa zloženia viete spoznať kvalitný gainer, ktorý by mal obsahovať čo najviac sacharidov a bielkovín, a čo najmenej laktózy.