Striebro nad zlato!

Striebro je bezpochyby kov bohov. Nie je to zlato, nie je to platina. Je to jednoducho žiarivé svetlo vychádzajúce z kovu, ktorý sa, tak ako zlato a platina, nepodobá na nič iné na svete. So striebrom sa v živote stretol určite každý.

Jeho história je dlhá skoro ako ľudstvo samo. Už staroveké národy si uvedomovali jeho cenu a výnimočnosť. Práve preto sa striebro stalo najrozšírenejším kovom pri výrobe a razení mincí.V prvej etape využitia kovov vo výmene sa používali iba beztvaré kúsky kovu, ktoré často ako platidlo vôbec nevyzerali. Revolučná zmena vo vývoji platidiel nastala v čase, keď sa niektoré šľachtické či obchodné spoločnosti rozhodli dať kovu určitý tvar a zaručiť sa za jeho hmotnosť. Na znak toho, že sa striebro stalo zákonným platidlom, opatrili ho obrazom vyjadrujúcim štátnu moc, najčastejšie v podobe portrétu panovníka alebo erbu mesta, či krajiny. Strieborné mince sa razili už v starovekom Egypte či Rímskej ríši. V stredoveku sa tešilo striebro obrovskej obľube aj v kremnickej mincovni, ktorá bola široko-ďaleko vyhlásená ako najlepšia raziareň na strieborné mince, tzv. groše.

V športe je v súčasnosti udeľovaná strieborná medaila športovcovi, ktorý sa vo svojej disciplíne umiestnil na druhom mieste. Taktiež k významným štátnym či pamätným historickým udalostiam sú razené špeciálne mince a plakety, ktoré sú najčastejšie vyrábané zo striebra.

Je ešte mnoho druhov využitia tohto drahého kovu, ktoré by sme mohli spomenúť. Jednou z najzaujímavejších možností využitia žiarivého strieborného kovu je jeho spracovanie v šperkovom a klenotníckom priemysle. Šperky zo striebra patria nepochybne k základným predstavám o luxuse a bohatstve. Dokonca aj britská kráľovná Alžbeta II. má vo svojej osobnej zbierke kráľovských klenotov niekoľko dokonalých strieborných kúskov. Strieborné šperky, retiazky či prívesky, sú dnes vyhľadávaným luxusným  tovarom pre všetkých, ktorý chcú niekoho obdarovať alebo len tak potešiť. Je cenovo dostupnejšie ako zlato, či iné drahé kovy, no svojou jedinečnosťou a čistotou splní požiadavky aj toho najnáročnejšieho klienta.

r12001200-lbpe0011-051-14-strieborny-privesok-thomas-sabo-so-zirkonmi2