Správnym vetraním proti roseniu plastových okien

Poznáte to, teplota vonku v chladnejšom období výrazne klesne a na vašich oknách sa z vnútornej strany vytvorí rosa. Rosenie plastových okien je v súčasnosti bežným javom. Zarosia sa okná hlavne v priestoroch, kde je relatívne vysoká vlhkosť vzduchu a zároveň nízka teplota stavebnej konštrukcie. Zvyčajne je vzduch vlhkejší v týchto miestnostiach – kuchyni, spálni, prípadne aj v miestnostiach, kde je viac rastlín. Ak si myslíte, že vaše plastové okná sú kvôli roseniu nekvalitné, možno vás prekvapí fakt, že je to práve naopak – rosa sa tvorí, pretože okná dobre tesnia. Jednou z príčin zvýšeného rosenia plastových okien zvykne byť hlavne nedostatočné vetranie, alebo jeho úplná absencia. Nezabúdajte preto vetrať aj v chladnejších mesiacoch, stačí otvoriť okná aspoň na 10 minút denne.

Ďalšia príčina tvorby rosy na oknách sú interiérové žalúzie, ktoré zabraňujú prúdeniu vzduchu pri sklenom vrchná plochau. Preto ich radšej v chladných dňoch vyťahujte hore. Rosenie plastových okien môže vznikať aj kvôli závesom, sušení bielizne v interiéri, nepriedušným laminátovým podlahám, alebo aj kvôli rastlinám umiestneným na parapetnej doske. Je preto veľmi dôležité dobre a často vetrať, vzduch sa tak dostatočne precirkuluje a predídete tak rôznym rizikám, ako napríklad tvorbe plesní a následnému riziku ochorenia.

Prevenciou pred rosením plastových okien je aj tzv. priečna ventilácia– to znamená, že na krátky čas otvoríte dokorán okrem okien aj dvere, aby sa vzduch v interiéri vymenil. Pred vetraním kúrenie vypnite na minimum. Takýto spôsob ventilácie patrí zaručene k tým najúčinnejším.

Teraz, keď už viete, že chyba nie je vo vašich plastových oknách, ale skôr v nesprávnom alebo nedostatočnom vetraní, nepotrebujete už nič iné ako dodržiavať tieto rady, aby tak rosenie okien nebolo ďalej vaším problémom.

 

pots-716579_640-1