Rosenie plastových okien zvonku je úplne v poriadku

Zvlášť teraz v zime sme často svedkami javu, že plastové okná sa poriadne zarosia a pri rannom brieždení cez rosu takmer nevidíte von. Niektorí by si mysleli, že tento jav indikuje v okne niečo zlé, no je potrebné rozlíšiť, o aký druh rosenia plastových okien sa jedná.

Ak sa plastové okná rosia zvonku, tak je všetko v poriadku, ba je to znak, že okno po izolačnej stránke funguje perfektne. Ak sa rosí v priestore medzi vonkajšou a vnútornou stranou a nebodaj vo vnútri, tak to indikuje problém, ktorý treba čo najskôr riešiť.

Prestížni výrobcovia zameriavajúci sa na kvalitu garantujú okrem iného aj to, že vaše okno sa bude rosiť výhradne zvonku a izolácia bude fungovať tak, ako má.

winter-670314_640

Takže, rosenie plastových okien je v podstate typický jav, ktorý opisuje fyzika už na základných školách. Ak je vonku zima, povedzme, teraz aj mínusové teploty, a vnútri zase vykúrená izba, vzniká silný teplotný rozptyl a kondenzácia vodnej pary. To znamená, že okno sa zvonku zarosí a voda tak kondenzuje. To je ten spomínaný dobrý prípad.

Znamená, že izolácia na vašom plastovom okne funguje dobre a nepúšťa dnu žiadnu vlhkosť. Ak však máte vodu vnútri a okno sa rosí zvnútra, je niečo zle. Často však nemusí byť primárne chyba v okne, ale možno aj vo vašom správaní. Ak totiž málo vetráte a neprebieha výmena vzduchu, prípadne je vnútri veľmi teplo, logicky dochádza k tomu, že kondenzácia prebieha aj v interiéri vašej izby.

Ako sa voči neželanému roseniu plastových okien zvnútra brániť? Snáď jedine nákupom kvalitných plastových okien, ktoré už akosi zaručujú, že sa vyhnete problémom s izoláciou. Odporúčame kupovať plastové okná na internete, kde je k dispozícii širší sortiment a to taktiež za výhodnejšie ceny. Do kvality sa skutočne oplatí investovať, vyhnete sa tak vďaka tomu prípadným neželaným komplikáciám.