Refinancovať sa oplatí v týchto prípadoch

Refinancovať sa oplatí v týchto prípadoch

Slovo refinancovať je minimálne tak často frekventované ako slovo hypotéka a zrejme väčšina ľudí vie, čo je podstatou samotného refinancovania. No už oveľa menej sa nájde takých, ktorí vedia v akých prípadoch sa refinancovať vyplatí, a preto si to povieme v dnešnom článku, nakoľko finančná gramotnosť je významná.

Kľúčová zmena podmienok úveru

V prípade, že potrebujete z hypotéky vypísať spoludlžníka, zmeniť predmet pôžičky či získať lepší pomer výšky úveru voči hodnote pôžičky, tak vtedy sa oplatí hypotéku refinancovať a zároveň je to aj jednoduchšie. Taká hypotéka už bude mať všetky vami zadané náležitosti, bez potreby špeciálnych spoplatnených dodatkov.

Chcete požičať viac peňazí

Máte v pláne rekonštrukciu, na ktorú by ste si radi požičali? Radi by ste spotrebiteľský úver či úver zo stavebného sporenia zahrnuli do hypotéky? Samotná hypotéka ako taká sa nedá navýšiť, ale dá sa vziať nová vyššia hypotéka, ktorou vyplatíte tú pôvodnú. Takýmto refinancovaním získate potrebné prostriedky.

Obava vysokých úrokov

Máte pomerne blízko pred koncom fixačného obdobia, no vaša banka nie je schopná alebo ochotná vám prezradiť konkrétnu výšku úrokovej sadzby pre ďalšiu dobu fixácie? Vedzte, že máte možnosť si pripraviť hypotéku až dva roky vopred a sadzbu si zafixovať. Len treba mať na pamäti, že takéto dopredu riešenie hypotéky uberie z novej doby fixácie počet mesiacov práve plynúcej fixácie. To znamená, že ak vám ostáva napríklad rok, tak pri novej, napríklad päťročnej fixácii, budete mať len štyri roky garantovanú úrokovú sadzbu.

Keď chcete jednoducho odísť

V prípade, že banka nenaplnila vaše očakávania, stále robí nejaké prieťahy alebo vás jednoducho naštvala nekorektným jednaním, tak koniec fixácie je najvhodnejším momentom na realizáciu refinancovania.

Refinancovať sa oplatí, keď viete kedy a ako.