Prečo si sporiť na dôchodok aj v druhom pilieri

coins-1726618_960_720Mládí v prdeli, do dúchodu daleko, tak zvyknú hovorievať naši bratia Česi. Aj keď to je v podstate pravda, na dôchodok však treba myslieť už teraz. Preto si v dnešnom článku povieme, prečo vstúpiť do druhého piliera a aké výhody tým získame.

Keď prvý pilier nestačí

Ak pracujete, tak všetky vaše odvody starobného poistenia idú do prvého piliera. Peniaze z tohto piliera slúžia na vyplácanie všetkých dôchodkov pre súčasných dôchodcov. Keďže počet dôchodcov rastie rýchlejšie ako počet ľudí v produktívnom veku, dá sa predpokladať, že dôchodky prerozdeľované len z prvého piliera budú v budúcnosti nižšie.

Preto tu je druhý pilier

Vstupom do druhého piliera sa odvody starobného poistenia rozdelia a 4 % sa budú odkladať na váš osobný dôchodkový účet práve v tomto pilieri. Tým pádom neplatíte vyššie odvody, dochádza iba k ich prerozdeleniu.

Princíp dobrovoľnosti

Vstupom do druhého piliera získate viacero výhod. Jednou z nich je, že si môžete vybrať v akom dôchodkovom fonde sa vaše odvedené peniaze budú zhodnocovať. Okrem toho si môžete do druhého piliera dobrovoľne navyše prispievať, čím môže byť váš dôchodok ešte vyšší. Zároveň získate daňové zvýhodnenie až do výšky 2% zo základu dane.

Peniaze sú majetkom

Nesprornou výhodou je aj to, že peniaze v druhom pilieri dôchodkového systému sú vašim majetkom a môžu sa dediť. Takže nemusíte mať obavy z toho, že peniaze by prepadli v prospech štátu v prípade nejakej tragickej udalosti.

Už dnes sú dôchodky nízke a všetky prognózy nasvedčujú tomu, že o niekoľko rokov budú dôchodky ešte nižšie. Aby ste si v dôchodku mohli pokojne žiť, nemali by ste sa spoliehať len na štát, ale začať sporiť aj dobrovoľne. A práve sporenie v druhom pilieri je jednou z dobrých možností.