Papierové sáčky menej ničia prírodu

Asi každého automaticky napadne, že papierové sáčky sú viac ekologické ako tie plastové. Na prvý pohľad to tak určite vyzerá. Veď takmer všetky reťazce prešli na balenie pečiva do papierových sáčikov a taktiež sa snažia eliminovať igelitové tašky. Ako je to s papierovými sáčkami naozaj?
Z pohľadu výroby
Ak sa pozrieme na spotrebovanú energiu pri výrobe lepším riešením je mikroténové vrecko. Viac energie potrebujeme na výrobu papierového sáčku a tiež produkujeme viac znečistenia pri výrobe. Dôvodom je hlavne nižšia hmotnosť. Problémom, a teda oveľa väčším, je likvidácia. Zatiaľ čo papierové sáčky sa rozložia, tisíce igelitových plastových vreciek, tašiek a iných výrobkov ničia oceány, rieky, tvoria obrovské skládky a nerozložia sa stovky rokov.
Plastové sáčky
Jedinou výhodou je ich ľahkosť a zároveň aj pevnosť. Problém však nastáva pri likvidácii. I keď sa plasty recyklujú a separujú, teda dajú sa znova použiť, na ich spracovanie sú potrebné zložité chemické procesy. Často sa však dostávajú aj do komunálneho odpadu a teda kopia sa na skládkach a pri plastových sáčkoch neexistuje niečo ako rozklad. Ich ľahká hmotnosť spôsobuje, že sa s vetrom dokážu premiestniť na veľké vzdialenosti, až do oceánov, kde si ich ryby často pletú s medúzami a tým niektoré druhy pomaly vymierajú.
Papierové sáčky
Majú podstatne vyššiu hmotnosť a s ich výrobou je spojené znečistenie vôd i vzduchu. Nemožno ich vypláchnuť a po zašpinení sú ďalej nepoužiteľnéPapierové sáčky však možno jednoducho recyklovať a aj keď sa dostanú do prírody, do roka sa rozložia. Okrem toho pri styku so slnečnými lúčmi neprodukujú chemické výpary a sú oveľa šetrnejšie k prírode.
Vymeňte plast za papier
Aj keď móda používania plastových tašiek prišla zo západu, takmer v každom filme vidíte nákupy v papierových sáčkoch. Ak máte na výber siahnite radšej po takýchto ako po plastových. Ak v niektorých prípadoch papierový šáčik nestačí a potrebujete igelitku, snažte sa ju použiť viac krát a neberte si v obchode vždy novú. Ideálny spôsob je mať pri sebe látkovú tašku ako nosili naše babky. Je to len na nás ako sa budeme správať k prírode.