Osviežte svoju reč slovnými výrazmi z latinčiny!

chris-lawton-236416

 

Jazyky si vyžadujú viac času i energie, hlavne ak sú to tie menej známe. V bežnej komunikácii sa používajú veľmi málo, dokonca ich vídať už len v knihách. Množstvo informácií o nich nájdete aj na internete, no papierová verzia je vždy lepšou voľbou. Ak sa chystáte naučiť nezvyčajnú reč aj ju rozvíjať, tak vašu snahu určite ocení vaše okolie.

Latinčina je jedným z niekoľkých jazykov, ktoré už nepoužíva takmer nikto. Bez nej by však nemohli fungovať rôzne odvetia spoločnosti. Bežne je pre nás nepodstatná, no niekoľkokrát ročne s ňou prichádzame do kontaktu, a to cez lekársku a právnu oblasť. Pre niekoho môže znamenať mŕtve územie a pre iného zase výsledky dobre odvedenej práce. Ak sa rozhodnete podujať k výučbe tohto jazyku, tak majte na pamäti, že to bude zložitý proces podobne ako pri hieroglyfoch alebo čínštine, ktorým na začiatku nerozumiete, ale neskôr do seba všetko postupne zapadá. Latinský jazyk sa v súčasnosti už nevyučuje ako samostatný predmet, ale v rámci iných vedných oblastí, kde je jej nevyhnutnosť podstatná. Aj keď sa latinčina považuje za mŕtvy jazyk, tak jej dôslednosť termínov a vážnosť má široké uplatnenie aj v dnešnej moderne fungujúcej spoločnosti. V prípade, že beriete učenie tejto reči seriózne, potom už len stačí mať odhodlanie a pevnú vôľu i chuť nevzdávať sa a napredovať.

Prepojte súčasný jazyk s tým dávno zabudnutým

Okrem rodnej reči nachádzame cudzie jazyky takmer na každom mieste verejného aj súkromného života. Jednou z možností, ako sa odlíšiť, je aj nezvyčajná zmes slov, ktoré keď vyslovíte, tak na druhej strane sa okamžite strhne vlna obdivu, úžasu i uznania. Nielenže originálnym pozdravom ohúrite, ale aj dáte najavo, že dorozumieť sa v inom svetoznámom jazyku než v tých dnešných populárnych je pre vás neopakovateľným zážitkom a skúsenosťou. Možno však prichádzate na zlomový bod, kedy rozmýšľate ako a kde máte možnosť využiť túto reč, keďže dnes už ňou prakticky nikto nehovorí. Lepší pocit dosiahnete pri návšteve lekára alebo u právnika, kedy konečne budete rozumieť tomu, o čom sa vo vašej prítomnosti hovorí. Ak je vašim jediným problémom nedostatok času, tak nezúfajte, pretože lekcie základov latinčiny môžete získať aj na internete, a to aj v rámci čítania článku z historickej alebo medicínskej oblasti.