Nie je farba ako farba

Nie je farba ako farba

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým ako to v takej tlačiarni funguje?

Ako zadáte počítaču príkaz na vytlačenie jednej strany a potom to naozaj máte ako sa hovorí – čierne na bielom? Tak si to poďme ozrejmiť. Čo je to vlastne toner? Toner sa skladá z čierneho alebo farebného prášku, najčastejšie sú to farby ako modrá, červená, žltá a čierna alebo odtiene týchto farieb.

Ako zistíme ktoré tonery sú pre našu tlačiareň tie pravé? Ľudia si už v tejto dobe potrpia nielen na kvalitu, ale pri ich nákupnom rozhodovaní jednoznačne prevažuje aj cena, za ktorú ich obchody ponúkajú. Vybrať si dnes z kvalitných tonerov nie je naozaj žiadny problém. I keď každá tlačiareň má iné predpoklady a vyžaduje iný druh toneru, na internete nájdete rôzne porovnávače cien a kvality, alebo si na základe referencií dokážete vybrať tú správnu náplň pre vašu tlačiareň.

Iným výdobytkom techniky týchto čias je napríklad taká 3D tlačiareň nazývaná aj trojrozmerná tlačiareň. To je ale už niečo ale celkom iné. 3D tlačiareň funguje na takom princípe, že po Vašich zadaní 3D dát vám tlačiareň vyprodukuje danú vec.  Nie je zvykom, že sa takáto tlačiareň vyskytuje v domácnosti, skôr môžeme povedať, že sa používa na iné účely. Môžeme ju kľudne nájsť v medicíne, kde sa vďaka takejto šikovnej vecičke navrhujú rôzne protézy či implantáty. Ak práve vy patríte medzi majiteľov takejto vymoženosti, môžete si kľudne z tejto tlačiarne “vytlačiť” nejaký ten 3D predmet a pýšiť sa ním svojim priateľom.

Určite však viete, že tonery sa nepriatelia s prírodou a slovo ekológia im tiež veľa nehovorí. Ročne sa vyhodí okolo 365 miliónov prázdnych tonerov, bez možnosti dalšej recyklácie. Tonery patria do kategórie nebezpečného odpadu a teda ďalšie zásahy do prázdnych náplní nie sú možné. U lepších výrobcoch je však už možné aj to, že sa prázdne náplne dokážu ekologicky zlikvidovať, dokonca sa dajú zrenovovať. Táto možnosť je však finančne náročná a pri vyprodukovaní toľkých prázdnych tonerov to nie je možné odsledovať.