Na matraci záleží

Na matraci záleží

Chcete si dopriať skutočne kvalitný spánok? Ak nespíte na kvalitnom matraci, nepomôže vám v tom ani mlieko s medom či iné zaručené “uspávače”. Žiadny strach. My vám s výberom správneho matraca pomôžeme.

 

Klasika – pružinové matrace

Klasikou medzi matracmi sú pružinové matrace, ktoré sa skladajú z pružín. navzájom sú spojené oceľovou cievkou. Jednou z najobľúbenejších variant pružinových matracov je takzvaný taštičkový matrac. To znamená, že každá pružina sa nachádza v samostnatnej taštičke, ktorá je vyrobená z textilu. Výhodou Výhodou pružinových matracov je vynikajúca vzdušnosť, ktorá lepšie zabráni množeniu sa roztočov, ako aj šíreniu zápachu. Výhodou je i vysoká nosnosť a taktiež dlhá životnosť. Nevýhodou pružinových matracov však je, že sa nevedia prispôsobiť telu.

Latexové matrace

Ďalším typom matracov je latexový matrac, ktorý je vyrobený zo syntetického latexu. Ak latex zmiešate s polyuretánovou penou, vznikne vám vodný latex. Treba však počítať s tým, že sa v ňom nachádza len malé množstvo latexu, a preto pri ňom hrozí preležanie. Ak si plánujete zaobstarať typ latexového matraca, vždy sa predajcu pýtajte na podiel a hustotu latexu v ňom. Ak natrafíte na skutočne kvalitný latexový matrac, čaká na vás niekoľko výhod. Jednou z nich je, že sú tieto matrace stabilné a majú vynikajúcu prispôsobivosť. Navyše je tu prítomná nízka náchylnosť na preležanie a odporúčajú sa aj ľuďom s bolesťami chrbta. Samozrejme, treba rátať aj s nevýhodami. Oproti pružinovým matracom sú ťažšie a horšie sa s nimi manipuluje.

Penové matrace

Na výrobu penových matracov sa používa najmä studená pena. Ak si kupujete matrac z biopeny, zamerajte sa na to, či obsahuje aspoň polovicu prírodných materiálov. V prípade, že to tak nebude, pôjde len o zavádzania a vy si zbytočne priplatíte za dobre znejúce “bio”, ktoré je dnes v móde. Hlavnou výhodou matraca s kvalitnou pamäťovou penou je, že sa vždy vrátia do pôvodného stavu. Ďalej nemôžeme zabudnúť na ľahkú manipuláciu. V prípade penových matracov však treba rátať s rýchlejším preležaním.

Na tvrdosti záleží

Trafiť sa do vhodnej tvrdosti matraca môže byť niekedy veľmi ťažké. V prvom rade dbajte na svoj pocit a taktiež berte do úvahy to, v akej polohe najčastejšie spíte.

Poloha na chrbte – Ak najradšej spíte na chrbte, vaša telesná váha je rozložená po celej ploche matraca. To znamená, že vaša  chrbtica potrebuje pevnú oporu, a preto je pre vás ideálny stredne tvrdý či tvrdý matrac.

Poloha na bruchu – Radi snívate na bruchu? Tak v tom prípade potrebujete matrac, ktorý je spojením mäkkosti, pevnosti a vynikajúco sa prispôsobí tvaru tela. Ideálny teda pre vás bude stredne tvrdý matrac.

Poloha na boku – Ak je toto vaša poloha pre spánok, vyberte si mäkkší matrac, ktorý bude pohodlný ako pre vaše ramená, tak i kolená a členky.

Striedate polohy – V tomto prípade zvoľte obojstranný matrac, ktorý má jednu stranu tvrdšiu ako tú druhá. Vďaka tomu si ich budete môcť meniť podľa toho, ako to vyhovuje vám.

Zásady správneho matraca

1 . Mal by sa prispôsobiť tvaru vášho tela

2. Mal by zmierniť záťaž na časti tela, ktoré vás bolia

3. Mal by mať ochranu proti roztočom

4. Mal by dobre dýchať a tiež odvádzať vlhkosť

5. Mal by mať obliečku, ktorú viete dať dole