Na čo myslieť pri viazaní diplomovej práce

Väčšina z nás to už zažila, niektorých to ešte len čaká, keď si povedia konečne som to dopísal, teraz to už len dať zviazať. Reč je o diplomovke. V dnešnom článku si povieme na čo myslieť pri viazaní diplomových prác, aby ste to neskôr nemuseli ešte raz previazovať.

Proces

Väčšina tlačiarní, ktoré sa špecializujú na tlač a väzbu akademických prác, má na jednom mieste tlačiareň, ale aj miesto, kde vám prácu zviažu. Požiadavku na tlač i väzbu môžete niekedy vybaviť online, niekedy je nutné prísť na pobočku. Na mieste si vytlačíte všetky stránky (môžete si už doniesť vytlačené) a odovzdáte ich spoločne s lístkom, na ktorom je napísané aký typ väzby chcete, ako má vyzerať titulná strana, akej má byť farby a čo má byť na nej napísané.

Typ väzby a farba

Najčastejšie sa diplomové práce viažu do látkovej alebo koženkovej väzby. Látková je o niečo lacnejšia, koženková pôsobí luxusnejším dojmom. Väčšina tlačiarní ponúka väzby v tmavých tlmených farbách, najmä čiernu, šedú, modrú či vínovú. Farba písma je potom najčastejšie zlatá alebo strieborná.

Dvakrát meraj, raz rež

Prácu si radšej niekoľkokrát prečítajte, skontrolujte čo ste uviedli, že má byť vytlačené na titulnej strane dosiek. Vynechané písmeno alebo preklep v mene univerzity alebo v názve práce bude prvým, čo si komisia všimne. Materiály do tlače posielajte v pdf formáte, aby ste sa vyvarovali nepríjemností v podobe “rozsypaného” súboru a nutnosti preformátovania.

Ako dlho to trvá?

Mnohé centrá ponúkajú tlač a viazanie diplomových prác na počkanie, takže prácu môžete mať v rukách do 30 minút, prípadne do jednej hodiny. Počítajte však s tým, že si za túto službu priplatíte, navyše keď ju budete dávať viazať v poslednú chvíľu pred termínom odovzdania, vtedy vám to na počkanie pravdepodobne nespravia, pretože tých čo si to nechajú na poslednú chvíľu je viac než dosť.

Diplomová práca je vrcholom vášho 5 ročného snaženia, preto si na viazanie diplomovej práce vyberte kvalitnú a rokmi overenú firmu, ktorá dá vášmu úsiliu povestnú čerešničku na torte.