Kreatín. Toto ste o ňom určite nevedeli!

Kreatín patrí medzi najpreštudovanejšie doplnky výživy vôbec. Do veľkej miery je to spôsobené aj tým, že táto organická kyselina má od svojho objavenia históriu dlhú viac ako 170 rokov. Kreatín si dnes môžete jednoducho zakúpiť v obchode so špecializovanou výživou alebo doplnkami výživy. Určite ste však o ňom nevedeli toto!

Prvýkrát objavil a zdokumentoval kreatín v roku 1832 francúzsky chemik a lekár Michel Eugene Chevreul vo svalovom tkanive pri pitve. Nedokázal však vtedy určiť, či ide o prirodzenú alebo umelo doplnenú zložku svalového tkaniva. V tomto istom roku potvrdil nemecký profesor Lieberg za prirodzenú látku v tele zvierat a o niekoľko rokov neskôr objavil a dokázal Lieberg aj jeho funkciu zdroja energie pre prácu svalov. Prítomnosť kreatínu bola vylúčená pri rastlinách, pretože tie k svojmu rastu nevyužívajú svalovú hmotu ani nič na podobnej organickej báze.

Na začiatku 20. storočia prišli americký vedci so zaujímavým tvrdením, že po doplnení – tz. suplementácii kreatínu dokážu jeho množstvo mačky zvýšiť až o 70 percent. Po skúmaní svalových štruktúr u zvierat sa začali vedci obracať aj na človeka, preto začali merania a výskum aj na športovcoch či vojakoch. V roku 1923 zistili nemeckí vedci, že v tele dospelého človeka, čo predstavuje 70 kg u muža, je približne 14 dekagramov prirodzeného kreatínu.

Vzhľadom k tomu, že si vedci začali uvedomovať vážno tejto látky a jej podstatnú prítomnosť v ľudskom organizme, začal čoskoro pútať kreatín pozornosť športovej medicíny, a o pár desaťročí bol vyrobený umelo v čistej podobe. Tu začína história kreatínu monohydrátu ako doplnku stravy, a nielen v športovej výžive. Napokon prvé zdokumentované oficiálne športové použitie kreatínu bolo v roku 1992, keď ho na barcelonských Olympijských hrách použili športovci Veľkej Británie a získali krásnych 13 olympijských medailí. Na svetový trh sa dostal v roku 1993 a odvtedy je podstatným a dôležitým doplnkom stravy pre športovcov ale i širokú verejnosť.