Doprajte deťom živý kontakt s angličtinou

Doprajte deťom živý kontakt s angličtinou

Keď sme boli deťmi, tak všetko išlo jednoduchšie. Aj učenie sa nových vecí. Teraz už potrebujeme oveľa viac času na sústredenie svojich mozgových buniek pri vykonávaní istej činnosti. Ak nemáme prirodzený talent na cudzie jazyky, tak ich výučba trvá dlhšie ako v rannom veku.

Knihy a slovníky budú stále najpoužívanejšou technikou, no do popredia sa dostali aj jednoduché pesničky, videá či rozprávky. Z tých sa dieťa naučí nielen základné frázy, ale i niečo navyše v podobe správneho prízvuku. Tým že vidí a počuje ako sa jednotlivé slová vyslovujú, má výborný základ do budúcna. Rodičia sa tiež pokúšajú vytvárať deťom špecifické prostredie, ktoré sa týka daného jazyka. Či už je to v podobe jedla, dekorácií alebo samotného rozprávania, tak ho to učí samostatnosti a vynaliezavosti. Na zapojenie fantázie postačia hry, ktoré sa budú stále stupňovať. Existujú aj kurzy angličtiny už pre tých najmenších, no ak je dieťa šikovné, potom si môže oddýchnuť vaša peňaženka. Chybou, ktorú robíme asi všetci na začiatku je, aby to čo počuli hneď opakovali alebo na otázku odpovedali. V predškolskom veku to funguje inak. Tým že budú počúvať anglické pesničky a spievať si ich slová, získajú správny prehľad v jazyku. Denne sú v kontakte s tým materinským, preto nezaškodí ak do rozprávania začleníte angličtinu. Pomôcť môžu i obrázky, mimika alebo gestá, ktorými sa občas dáva vysvetliť to, čo nedokážeme povedať.

Televízia nenahradí živý kontakt

Dobrý základ poskytujú rozprávky, ktoré by mali byť najmä čítané a nie videné v televízore. Možno ako rodičia máte dojem, že je už príliš učiť dieťa ďalší jazyk, keď ešte poriadne neovláda ten materinský. Práve v mladom veku a podľa odborníkov do desiatich rokov si dokáže mozog najviac zapamätať. Nebojte sa ani to, že nebude vedieť odpovedať súvisle. Rozmýšľať a následne hovoriť v správnom jazyku dáva zabrať aj dospelým. Keď dieťa pôjde do školy, tak sa všetky získané vedomosti spoja a dajú mu náskok pred rovesníkmi.

Ak je mimoriadne talentované a dokáže sa naučiť niekoľko slov za deň, tak ho podporte a investujte do živého kontaktu s ľuďmi, ktorí sa tomu venujú už zopár rokov. Tí im ukážu nový pohľad na veci, ktoré pred tým vnímali inak. V každom kurze sú učebnice, ktorých sa však odborníci nemusia striktne držať. Vďaka komunikácii s inými dokážu deti lepšie pochopiť kultúru, zvyky alebo tradície danej krajiny. Po skončení týchto hodín budú rozumieť tomu, prečo je ďalší jazyk pre život potrebný.