Cyklistické rukavice, ktoré majú v sebe Filipa

Cyklistické rukavice, ktoré majú v sebe Filipa

Blikajúce zariadenia, svetlá či reflexné prvky síce v tme či hmle dajú vodičom áut znamenie, že idete po ceste na bicykli, avšak ich neupozornia na prípadnú zmenu smeru jazdy. Upaženie na znamenie odbočenia však bude mať konečne zmysel aj po zotmení. A to vďaka skvelému nápadu s rukavicami. To však stále nie je všetko. Zdá, že v cyklistické rukavice čochvíľa prejdú revolúciou.

Autorom zaujímavých cyklistických rukavíc, ktoré v noci blikajú, je bývalý zamestnanec spoločnosti Google, takže si môžeme byť istí, že o zábavu a technologickú kvalitu je postarané. V Google skončil práve kvôli, že ak chcel svoj vynález dotiahnuť do dokonalosti, nemohol sa mu venovať len popri práci. Každá z týchto rukavíc je vybavená sústavou LED diód, ktoré sú umiestnené vrchnej časti dlane. Tieto LED diódy svietia vďaka betérii, ktorá je veľká ako minca. Diódy sú usporiadané do tvaru šípky a rozblikajú sa v tom momente, keď sa dva elektronické kontakty na palci a ukazováku rozsvietia. Keď sa teda chystáte odbočiť, môžete dať takýmto spôsobom autám, ktoré k vám prichádzajú zozadu, vedieť, že sa chystáte odbočiť. Signál viete dať aj autám vpredu, kým stojíte napríklad na semafóroch a máte ruky na volante. Vrch ruky je viditeľný aj v tejto pozícii. Je to skrátka takmer rovnaký signál, aký využívajú autá. A zrozumiteľný pre každého na svete.

Ako fungujú?

Všetka elektronika v rukavici je chránená vodotesným polymérom, takže rukavice je možné normálne oprať. Pre prípad, ža by sa kontakty počas prania spojili, je systém vybavený ochranou proti ich vybití. To znamená, že ak budú kontakty spojené príliš dlho, blikanie sa vypne automaticky samé. Vďaka tomu sa dá veľké množstvo energie z ich kapacity ušetriť a pretože diódy príliš veľa elektrickej energie na blikanie nepotrebujú, výmena batérií v rukaviciach je podľa autorov projektu potrebná asi raz za tri až šesť mesiacov. Samozrejme, záleží na intenzite používania rukavíc. Vôbec sa nemusíte obávať toho, že by ste do nich nezohnali baterky. Batérie sú štandardné a teda aj bežne dostupné.

Čo na to svet?

Nápad sa stretol s pozitívnymi ohlasmi aj zo strany médií, a to či už printových, tak aj audivizuálnych, rozhlasových staníc či rôznych internetových portálov. Ide podľa nich o skvelú maličkosť, ktoré môže zachrániť zdravie a životy mnohých cyklistov a niektorí dokonca tieto revolučné cyklistické rukavice označili za najdôležitejší prvok pasívnej ochrany cyklistov hneď po prilbe. Čo si myslíte vy?

Rukavice a smartfón nie sú kamaráti… Až doteraz!

Ďalším skvelým nápadom, ktorý môže zmeniť doterajšiu cyklistiku, je integrovaný GPS modul v mobilných telefónoch, ktoré je možné používať aj ako cyklopočítač. Prekážkou v ich ovládaní ale boli rukavice, cez ktoré to nie je možné. Aj tomu je však koniec. Počuli ste už o rukaviciach s názvom Wire Tap?

Možno ste tiež majiteľ niektorého z inteligentných smartfónov a občas sa vám stane, že vás dotykový displej neposlúcha tak, ako by ste si priali. Je to hlavne kvôli rukaviciam, ktoré s dotykovými displajmi nekomunikujú úplne optimálne a občas vám jednoducho zabránia spraviť požadovaný úkon. Či už ide len o obyčajné prijatie hovoru, alebo zvolenie a ovládanie určitej aplikácie.

 

Naozaj nič také neexistuje?

Určité riešenie si už predtým patentovala spoločnosť Apple. Ide o špeciálne cyklistické rukavice, ktoré sú na palci, ukazováku a prostredníku vybavené malými elastickými prvkami, ktoré zaistia prenesenie vlastností prstov na vrchná plocha dotykového displeja tak, že telefón správne detekuje, čo použitím daného gesta chcete na telefóne stlačiť. Takýto spôsob ovládania však zatiaľ žiadny cyklovýrobca rukavíc nevyužíva, no ťažko povedať, z akého dôvodu.

Skvelý vynález, ktorý ocenia všetci cyklisti

Avšak pred niekoľkými rokmi sa objavilo riešenie v inej podobe. Technológia Wire Tap od spoločnosti Specialized spočíva v pomerne jednoduchom princípe, ktorý umožňuje predať dotykovému displeju potrebné informácie o pozícii vášho prstu? Ako? Vďaka špeciálnemu kovovému prešitiu, ktoré sa nachádza v oblasti palca a ukazováka.

Môžeme povedať, že v podstate ide o krížové prešitie brušiek týchto dvoch prstov, ktoré má za úlohu zlepšiť predanie určitých elektrických impulzov, ktoré sú generované ľudským telom. Vďaka nim je potom dotykový displej schopný lepšie vyhodnotiť prstové požiadavky na ovládanie telefónu.