Čo je a čo nepatrí medzi proteíny!

Proteínové prípravky sú najnakupovanejším tovarom na slovenskom i svetovom trhu v oblasti výživových doplnkov. Denne za ne minieme desiatky tisíc korún a podporujeme výrobcov, ktorí to s nami myslia aj nemyslia dobre. Narážam na situáciu, keď si kúpite tzv. „šmejdy“ alebo „fejky“ a nedostaví sa požadovaný účinok, prípadne opačný účinok ako by sme chceli.

Čo je to proteín?

Proteín je stavebná základňa takmer všetkých telesných procesov. Je to molekula zložená z aminokyselín, ktoré sa spájajú do rôzne dlhých molekúl. Proteín je pre život nepostradatelný. Najčastejší dôvod konzumácie proteínov je podpora rastu svalov. Proteín dopĺňame preto aby naše svaly mali z čoho rásť po zvýšenom fyzickom výkone a nelikvidovali svoj vlastný proteín. Treba však dávať pozor ako „proťák“ používáme.

Čo do BIELKOVÍN nepatrí po prvé!

Hydrolyzát kolagénu – najhorší prehrešok dávam hneď na prvé miesto. . Táto bielkovina, hoci je hydrolyzovaná, má veľmi malú využiteľnosť okolo 25%, rovnako ako veľmi zlú stráviteľnosť, ktorú sprevádza pocit ťažkého žalúdka, kŕče v žalúdku a plynatosť. To je niečo, čo určite nepotrebujete, najmä keď sa snažíte v posilňovni vydať nejaký výkon. Niekedy výrobcovia argumentujú tým, že myslíme na kĺby, ale v množstve v akom sa v proteíne nachádzajú nie sú telu vôbec prospešné skôr naopak. A myslím, že všetci sa zaobídeme bez konzumácie koží a kopýt zvierat .Výrobca sa týmto snaží len “umelo” navýšiť množstvo proteínu v prípravku za pomoci nekvalitné bielkoviny.

Čo do proteínov nepatrí po druhé!

Nekvalitné srvátka – nekvalitné srvátkové proteíny odhalíte veľmi ľahko. Po prvé  vám po nich nie je celkom dobre  a po druhé majú jednu z nasledujúcich vlastností – zlá rozpustnosť, prašnosť alebo penivosť po rozmiešaní. Vo svojom výbere by ste sa mali zamerať na to, ako srvátka vyzerá a ako sa správa. Kvalitná srvátka nemá vysokú prašnosť, je kyprá a nadýchaná a keď ju vezmete do ruky, tak tzv. “nevŕzga” medzi prstami. Problémom tohto je, že musíte daný produkt vždy otvoriť.

Čo sú to beef proteíny

BEEF proteíny – vyhnite sa úplne produktom z hovädzej bielkoviny. Kvalitný produkt by stál toľko peňazí, že by vás na neho hneď prešla chuť. Prevažná väčšina súčasných BEEF proteínov je len obyčajným hydrolyzátom kolagénu. Nenechajte sa teda zmiasť tým, že obsahuje hydrolyzovaný hovädzí proteín vždy ide len o hydrolyzovaný kolagén.