Bicyklujeme s deťmi

Bicyklujeme s deťmi

Cyklistiku môžeme v rodinnom živote chápať dvojako. Buď ako zámienku k tomu, že chcete byť chvíľu sám a byť ďalej od toho nekonečného kolobehu starostlivosti o rodinu, alebo to môže byť skvelá možnosť, ako tráviť príjemné chvíle aj so svojimi najbližšími. Ako dostať deti na bicykel a viesť ich k bezpečnej jazde?

 

Jazda na bicykli je skvelou náplňou voľného času pre celé rodinu. Aj na Slovensku sa trend rodinných cyklistických výletov stále viac rozmáha a nie je žiadna vzácnosť stretávať rodičov s deťmi na výletoch. Ako je to s deťmi – cyklistami?

 

Deti do piatich rokov často na bicykloch len pasažiermi. Preto je u mladších detí potrebné pri výletoch myslieť aj na alternatívny program. Jazda na bicykli ich môže rýchlo omrzieť, preto je vhodné zaradiť zastávky pri detských ihriskách alebo na lúke, kde sa môžu na chvíľu pohrať a prebehnúť sa. Vyberajte len krátke trasy a nezabudnite si so sebou zabaliť dostatok tekutín a desiatu.

 

Aj keď sa dieťa ešte nebicykluje samé, myslite aj na  výbavu pre neho. Základom by mala byť prilba. Pri nej platí, že dôležitejšie ako dizajn je to, či a ako mu sedí na hlave. Kúpa cyklistickej prilby je investíciou do bezpečnosti vašich detí. Dbajte tiež na to, aby prilba bola na hlave dobre umiestnená. Chránené musí byť čelo a remienky by nemali byť príliš utiahnuté. Skontrolujte tiež, či má dieťa medzi upínacím mechanizmom a bradou dostatok priestoru.

 

Jednou z možností, ako vziať na svoj cyklistický výlet aj dieťa, ktoré sa ešte nevie bicyklovať, je vozík za bicyklom. Do vozíka sa zmestia až dve deti a je tam priestor aj pre ďalšie doplnky, hračky, náhradné oblečenie a podobne.

 

Tiež v nich môžete voziť aj mladši deti, ktoré už vydržia sedieť v sedačke. Navyše dieťa je vo vozíku chránené pred slnkom, dažďom, vetrom či hmyzom. Vozík je aj dobre viditeľný.

 

Ďalšou možnosťou sú cyklosedačky

Cyklosedačky sú lacnejšie ako vozíky a vyžadujú od vás menej síl než ťahanie vozíka. Výborne sa hodia na výletu za pekného počasia, voziť v nich môžete deti od deviatich mesiacov veku až do troch, štyroch rokov alebo 18 až 20 kg.

 

Od vás si použitie sedačky vyžaduje určité zmeny. Napríklad sa pripravte na to, že s dieťaťom v sedačke bicykel predsa len trochu inak manévruje – pomôcť vám môžu širšie riadidlá. So zadnou sedačkou si dávajte pozor pri nasadaní a pokles – väčšina cyklistov prehadzuje nohu cez sedlo už úplne automaticky, s dieťaťom v sedačke sa však tento pohyb z pochopiteľných dôvodov neodporúča. Taktiež nikdy nenechávajte dieťa pripútané v sedačke v prípade, že bicykel opriete o stenu alebo ho postavíte na stojan.

 

Dieťa, ktoré sa na bicykli len vezie, si svaly nezahreje aktivitou ako vy. Preto ho oblečte do jednej vrstvy oblečenia viac. V letných mesiacoch je dobré myslieť na silu slnka a dieťa mazať opaľovacím krémom (kľudne faktorom 30) alebo ho obliecť do ľahkého oblečenia s dlhými rukávmi a nohavicami, v ktorom ale dieťaťu nebude horúco.Výborným riešením môžu byť aj cyklodresy pre deti, ktoré všetky požiadavky skvelo spĺňajú.

 

Cyklistika je takmer celoročným športom a na bicykli sa dá jazdiť aj na jeseň alebo v zime. O to viac je však potrebné myslieť na dobré oblečenie dieťaťa – či už ide v sedačke alebo vo vozíku, oblečené môže byť pokojne ako na lyže. Výborná je pod prilbu kukla, lebo aj na jeseň môže byť vietor chladný.

 

Väčšina detí už v období, kedy nastupuje do školy, zvláda jazdu na bicykli samo. Nie však ďaleko a nie na rušných cestách. Napriek tomu je rad možností, ako s dieťaťom vyraziť na vychádzku – riešením sú potrebné ťažné tyče, čo je príjemný prechod ako jazdiť na bicykli, keď deti z vozíka vyrastú, ale zároveň sú ešte na samostatné jazdenie malé.

 

Dieťa na bicykli je tak pod vašej bezprostrednou kontrolou a môžete ísť prakticky kamkoľvek. Pokojné cyklotrasy sú, samozrejme, najlepšie, ale nemusíte sa báť ani ľahšieho terénu, ako sú lesné cesty alebo dokonca cestičky v lese. Naozaj to ide!

Deti okolo šiestich rokov veku už pár kilometrov najazdia. Desaťročné deti už sú hrdé na to, že môžu ísť na vlastnom bicykli úplne samé. Dôležitý je nielen výber bicykla, ale aj doplnkov, ako je vhodné oblečenie a prilba.