Ako začať s nemčinou v materskej škole? Pomôžu vám tieto tri zlaté pravidlá.

Ako začať s nemčinou v materskej škole? Pomôžu vám tieto tri zlaté pravidlá.

Nehovorí sa len tak nadarmo, že výučba cudzích jazykov je najefektívnejšia v mladom veku. Mladý mozog má obrovskú kapacitu, nadšenie, energiu a je schopný absorbovať oveľa viac informácii rýchlejšie ako skúsený mozog “dospeláka”. Ideálne preto je, (v prípade že sme cudzím rečiam naklonení), ak sa nemčine alebo inému jazyku dieťa venuje už v materskej škole. Hoci ide väčšinou iba o úplne základy, neskôr budú v celom procese učenia veľmi dôležité.

1. Udržiavajte vnútornú motiváciu a zároveň podnecujte vonkajšiu
Motivácia je u malých detí prirodzená a často sa chcú naučiť všetko naraz. Ak ich necháte bez dozoru, ich motivácia sa upriami na možno zábavné, ale nie tak celkom podstatné a potrebné činnosti, ale ak im venujete čas a zameriate ich pozornosť napríklad na nemčinu alebo iný jazyk, detská zvedavosť a túžba po nových informáciách sa postará o najlepších žiakov, akých ste si mohli priať. Jednou z najúspešnejších metód výučby detičiek je modelácia nadšenia a zvedavosti. Kolektívne prezentovanie nových informácií zaujímavým spôsobom je kľúčom k úspechu a prípadná konkurenčná situácia je viac ako vítaná. Deti na rozdiel od dospelých závidia iba veľmi jemným spôsobom a budú chcieť byť tak dobrý ako ich kamarátka alebo kamarát bez zákerností.

2. Používajte čo najpestrejšiu slovnú zásobu a nechajte ich “vyblázniť sa”
Dieťa sa učí rozprávať tým, že počúva slová svojich rodičov a okolia, ktoré si postupne fixuje do pamäte. Rovnako je to aj pri cudzích jazykoch- pri učení preto používajte čo najviac opisných slov, aby dieťa pochopilo význam daného cudzieho slova najprv v materinskom jazyku, až potom v tom druhom. Dôležité pri edukácii malých detí je nezabúdať na ich potreby a na to, že potrebujú veľa prestávok. Učenie je síce fajn, ale nesmie sa predsa zabúdať na prechádzky, naháňačky a dostatočnú dávku čerstvého vzduchu. Ideálne je spojiť príjemné s užitočným a využiť nemecké slovíčka pri hre. 

3. Buďte citliví na potreby detičiek
Ak je dieťa hladné, unavené, smutné či vystrašené z učenia rozhodne nič nebude. Pri práci v materskej škole musíte byť flexibilní a prispôsobovať svoje správanie požiadavkám detí. Podstatné je nenútiť a nedržať dieťa nasilu v aktivite, ktorá mu je proti srsti alebo na ktorú nemá náladu. Tzv. reflexné počúvanie vám pomôže pochopiť detské zmýšľanie, a to aj napriek tomu, že je pre nich ťažšie vyjadriť svoje pocity.