Ako si vybrať vhodný a kvalitný matrac

Zobúdzate sa unavený a dolámaný? Každé ráno preklínate vašu posteľ? A viete o tom, že ona zato až tak nemôže? Hlavným bodom problému je práve váš matrac! Ruku na srdce, spíte na kvalitnom matraci? Ak nie, príčina je jasná. Ak áno, matrac na ktorom spíte, ste si s veľkou pravdepodobnosťou vybrali zle a nevyhovuje vám. V tomto článku vám poradíme ako si vyberiete ten správny matrac.

Ako si vybrať matrac

1. Tvrdosť matraca

Pokojný a kvalitný spánok vám zaručí ideálna tvrdosť matraca. Nedajte sa ovplyvniť starým matracom, na ktorý ste boli zvyknutí. Po ako tvrdom matraci treba siahnuť, napovie telesná hmotnosť. Ľudia s vyššou hmotnosťou majú voliť tvrdšie matrace. Pre ľudí s nižšou hmotnosťou sú určené najmä tie mäkšie.

Ak väčšinu noci prespíte na chrbte alebo bruchu, preferujte tvrdší matrac. Naopak na spánok na boku je vhodnejší mäkší matrac. Pri kúpe si matrac vyskúšajte.

Ohľad berte aj na vek. Deti potrebujú na zdravý rast pevnejší matrac so strednou tvrdosťou. Pre staršie ročníky sú vhodnejšie mäkšie a elastickejšie matrace.

2. Materiál matraca

Aj samotný materiál matraca je dôležitý. Matrace zo studenej peny majú vynikajúcu priedušnosť a obmedzujú nadmerné potenie.

Správnu oporu tela poskytne kombinácia pien rôznych tuhostí. Studená pena tvorí ideálny pár s viskózo-elastickou penou. S tou sa môžete stretnúť aj pod názvom pamäťová či lenivá pena. Viskózo-elastická mení tvrdosť v závislosti od teploty.

Pri kontakte s telesným teplom sa pružne prispôsobuje anatómii tela a udržuje telo v optimálnej polohe. Výsledkom je znížená potreba obracania sa, čo prispieva k pokojnému spánku. Matrac z pamäťovej peny zmierňuje bolesti chrbta a pozitívne vplýva na krvný obeh, čím zabraňuje vzniku preležanín.

Ak ste alergik, pozerajte výhradne iba po antialergických matracoch.

3. Manželská posteľ

Asi najčastejšia dilema pri výbere matracu je pri manželskej posteli. Za zvážanie stoja nasledujúce otázky. Majú obaja užívatelia rovnakú hmotnosť? Ak nie, jeden z nich pri spoločnom matraci bude ukrátený o komfort pri spánku.

To platí aj v prípade, ak jeden z páru máva nepokojný spánok. Na veľkom matraci sa pohyby prenášajú viac ako na dvoch. Navyše je spojený matrac ťažký, takže pri jeho otáčaní sa poriadne narobíte. A otáčať matrac sa odporúča raz za mesiac.

Problém delenia matracov, môže vyriešiť spoločný posteľ či ochranná podložka na matrace.

Veríme, že náš článok vám pri výbere pomôže. A skvalitníte tak váš spánok na maximum.

carina_01