Ako si vybrať softshellovú bundu?

Ako si vybrať softshellovú bundu?

Softshell je materiál, ktorý si v poslednej dobe získal veľkú popularitu nielen medzi športovcami a priaznivcami outdooru. Jeho vlastnosti ho totiž predurčujú aj pre bežné nosenie. Výborne sa hodí najmä pre deti, ktoré sú neustále v pohybe a výhody softshellu tak využijú naplno.

Keď sa rozhodnete pre kúpu softshellovej bundy, to najjednoduchšie, čo môžete pre správny výber urobiť, je nechať si poradiť priamo v obchode. Nikdy, ale nie je úplne na škodu zistiť si o danom výrobku niečo dopredu.

Hodnota vodného stĺpca

Vodný stĺpec udáva, do akej miery je softshellová bunda nepremokavá. Čím vyššia hodnota, tým dlhšie zostanete na priamom daždi suchý. Do stredoeurópskeho podnebia stačí okolo 3-5000 mm. Majte na pamäti, že pojmy vodeodolnosť a vodeodpudivosť neznamenajú to isté. Vodeodpudivosť znamená, že voda po bunde iba steká, a rozhodne sa to nerovná nepremokavosti.

Priedušnosť

Ruka v ruke s vodotesnosťou by mala ísť priedušnosť. Tá stanovuje, ako dokáže oblečenie odvádzať telesnú vlhkosť. Preto ju treba brať pri výbere bundy do úvahy. Čím viac sa pri športe budete potiť, tým vyššiu priedušnosť uvítate. Ak však má byť bunda hlavne na ľahkú turistiku alebo prechádzky, môžete očakávať, že vám v softshellovej bunde s vysokou hodnotou priedušnosti bude chladno. Prečo? Priedušnosť je v bunde zaisťovaná tzv. membránou, ktorá svoju funkciu plní v prípade, že ju človek svojou fyzickou aktivitou dostatočne zahreje.

V číslach

Bunda s vodným stĺpcom 5000 mm a priedušnosťou 5000 g / m2 / 24 hod. je vhodnejšia na túry v horách nášho klimatického pásma skôr ako bunda s hodnotami 8000 mm a 3000 g / m2 / 24 hod. (aj v prípade, že bude za super akčnú cenu).

Po prečítaní tohto článku už viete, akú softshellovú bundu si kúpiť.