Aké sú najčastejšie príčiny impotencie u mladších aj starších mužov?

Aké sú najčastejšie príčiny impotencie u mladších aj starších mužov?

Impotencia (alebo erektilná dysfunkcia) sa týka mozgu, nervov, svalov, hormónov aj celého obehového systému v tele. Tieto systémy spolupracujú spoločne na tom, aby všetko fungovalo tak ako má. Muž s impotenciou má problém so získaním alebo udržaním erekcie pri pohlavnom styku. Niektorí jej nie sú schopní vôbec, iní ju udržia iba krátkodobo. Príčin existuje veľa a našťastie sú niektoré aj liečiteľné.

MOŽNÉ PRÍČINY
Existuje niekoľko potenciálnych fyzických a psychologických príčin impotencie. V najhorších prípadoch môže byť práve problém s impotenciou skorým príznakom vážneho zdravotného stavu.

  • fyzické príčiny

Nadobudnutie a udržanie erekcie závisí od zdravého krvného obehu. Impotenciu môžu spôsobiť upchaté cievy (ateroskleróza) alebo aj vysoký krvný tlak. Impotencia môže byť aj prejavom cukrovky, pretože vysoká hladina glukózy v krvi môže poškodiť krvné cievy (vrátane tých, ktoré sú zodpovedné za prísun krvi počas erekcie).

Aj hormonálne poruchy sú obrovským rizikom. Napríklad aj nízky testosterón môže prispieť k erektilnej dysfunkcii. Ďalšou možnou hormonálnou príčinou je zvýšená produkcia prolaktínu, hormónu produkovaného hypofýzou. Abnormálne vysoká alebo nízka hladina hormónov štítnej žľazy môže byť pri impotencii zásadná. Rizikovým faktorom u mladých mužov je nadmerné užívanie steroidov pri naberaní svalovej hmoty. Na to by si mali dať mimoriadny pozor.

  • psychické príčiny
Sexuálne vzrušenie, ktoré vedie k vzniku erekcie začína v mozgu. Preto môžu byť pocity ako depresia, úzkosť a smútok spúšťačmi všetkých problémov. Ľudia sú často prekvapení, ak zistia akú moc má nad ich telom vlastná hlava a najmä to, čo sa v nej odohráva.
Stres súvisiaci s prácou, peniazmi a inými životnými udalosťami sa môže takisto vo veľkej miere podpísať na erektilnej dysfunkcii. Alkohol, drogy, problémy so vzťahmi a absencia komunikácie vo vzťahu sú najbežnejšími príčinami sexuálnych problémov mladých mužov aj žien na celom svete.