6 vecí, ktoré cyklista vo svojej výbave musí mať

6 vecí, ktoré cyklista vo svojej výbave musí mať

Ak sa spýtate cyklistu, ktoré ročné obdobie má najradšej, určite vám odpovie, že jar a leto. Dôvod je jednoduchý. Môže celé dni od rána do večera sedieť na bicykli a venovať sa svojmu obľúbenému športu. Rovnako ako pri iných športoch, aj pri cyklistike by ste mali mať po ruke základnú výbavu, ktorú tvorí presne 6 vecí. Ktoré sú to?

1. Návleky na kolená a ruky

Návleky na kolená a ruky sú veľmi potrebnou súčasťou šatníka cyklistu. Občas sa stane, že je trochu zimšie, avšak nie natoľko aby ste mali oblečené tričko s dlhým rukávom. Návleky sú ideálnym spôsobom, ako upchať túto medzeru medzi teplejším a chladnejším počasím.

Návleky sú vyrobené najčastejšie z lycry, ale stretneme sa i s polyesteerom alebo merino vlnou. Zásadné však je, aby vám dobre sedeli. Takže predtým, ako si ich kúpite, ich vyskúšajte. Ak už budete mať na výber, určite sa porzozhliadajte po takých, ktorých materiál dostatočne dýcha.

V chladnejších dňon, najmä na jar, je jednou z najvhodnejších variantov fleece lemované návleky. Niektoré sa dokonca vyrábajú vo vode odolnom prevedení, takže vás už pád z bicykla  do divokej vody nevyvedie z miery. Samozrejme, častejšie ich využijete napríklad pri daždi. Ako to funguje? Častice silikónu, ktoré sa nachádzajú v tkanine, odpudzujú vodu, takže na rozdiel od takzvaných nepremokavých meteriálov, ktoré nepremokavé vôbec nie sú, vás od premoknutia skutočne ochránia.

2. Vesta

Ďalšou časťou oblečenia, ktoré by vám v povinne-nepovinne cyklistickej výbave nemala chýbať, je vesta. Tá vás ochráni pred nepríjemným vertom a dažďom a navyše sa dá jednoducho zobliecť a strčiť do batoha. Oproti klasickej bunde je výhodou tiež väčšia ventilácia. Koniec koncov, je predsa bez rukávov. Jednoducho povedané, najpraktickejšia je najmä v bláznivom aprílovom počasí.

Rovnako ako návleky, aj niektoré vesty sa vyrábajú z vodeodolného materiálu, takže poskytujú ešte spoľahlivejšiu ochranu pred nechcenou prírodnou sprchou.

bike-829694_1280

3. Rukavice

Rukavice nájdu svoje využitie najmä v sychravom a chladnejšom počasí. Vedia to všetci tí, ktorí na bicykel vyrážajú v skorých ranných hodinách a na ruky im je trochu zima. Cyklistické rukavice majú tú výhodu, že ľahké a zväčša vyrobené z fleecu. To znamená, že poskytujú dostatočnú tepelnú izoláciu aj v sychravom počasí a vlhku. Aj pri rukaviciach však buďte opatrný a ich výber dobre zvážte. Musia vám dobre sedieť a zároveň nijak neovplyvniť pohyblivosť a cit v dlani, aby ste nestratili kontrolu nad volantom.

4. Návleky na topánky

Zatiaľ čo väčšinu oblečenia, ktoré zo seba po návrate z bicykla zoblečiete, môžete okamžite strčiť do práčky, s topánkami to také jednoduché nie je. Samozrejme, existuje riešenie. V chladnejšom počasí sa používajú klasické silnejšie návleky na obuv, avšak na jar vám v nich už môže byť veľmi teplo. V tom prípade na rad prichádzajú špeciálne ponožky, ktoré však nepatria do topánok, ale na ne.

Takéto ponožky ale vôbec neslúžia len ako ochrana pred blatom na vašich topánkach. Cyklistické topánky sú navrhnuté tak, aby poskytovali dostatočné vetranie pri dlhých letných jazdách. Logicky preto prepúšťajú nohám štedrú porciu čerstvého vzduchu.

5. Slnečné okuliare

Akokoľvek môže byť ich názov trochu zavádzajúci, slnečné okuliare nie sú určené len pre dni, kedy svieti slnko. Teda rozhodne nie v prípade tých cyklistických. Rovnako dobre poslúžia ako ochrana pred prachom, hmyzom či dažďom. Pokiaľ ste ochotní investovať do cyklistických slnečných okuliarov s kvalitnými polarizačnými alebo výmennými sklami, pomôžu vám tiež v zhoršených svetelných podmienkach. Sú schopné zlepšiť viditeľnosť v hmle i za šera a tiež potlačiť odrazy v jasnom slnku.

6. Svetlá

A poslednou vecou, ktorá by nemala chýbať žiadnemu cyklistovi, sú svetlá. Rovnako ako slnečné okuliare nie sú určené len pre slnečné letné počasie, svetlá neslúžia len pre jazdu počas noci. Samozrejme, záleží aj na výkone a type. Nemusia vám zabrať celé riadenia a žiariť ako slnko. Avšak také, ktoré poskytujú dostatočne jasné bezpečnosté svetlo, sa oplatí mať na bicykli po celý rok. Na bicykli je totiž dôležité, aby bol človek dobre viditeľný. Skvelo k tomu poslúži aj oblečenie vo výraznej farbe, ale to nie je všetko. Malé blikajúce LED svetielko vpredu i vzadu vám zaručí, že budete na ceste dobre viditeľní.